Spotkania wokół
potrzeb
Spotkania, na których pogłębisz relację z sobą i z Twoimi potrzebami
Poznaj historie innych, żeby odkryć siebie
Trudno jest wskazać jeden konkretny powód, dla którego spotkania prowadzone w formule kręgów okazują się tak skuteczną metodą samopoznania i wzrostu.
Dla jednych to miejsce, w którym mogą czerpać inspiracje z historii innych osób. Odkrywać w nich cząstki siebie, własne dylematy i wspólnie szukać na nie odpowiedzi.
Dla innych osób to miejsce, w którym mogą poczuć się prawdziwie wysłuchani, mają przestrzeń na zebranie myśli wokół tematów, o których zwykle w ogóle nie rozmawiają.
Obecność wykwalifikowanego psychologa na tych spotkaniach to też dla uczestniczek i uczestników zapewnienie bezpieczeństwa i pewność, że poruszają się w granicach, które nie będą dla nich szkodliwe.
Czym będą dla Ciebie?
Kręgi dla (nie)wtajemniczonych
Jeśli pierwszy raz spotykasz się z formą rozwoju w postaci kręgów, poniższe pytania i odpowiedzi pozwolą Ci lepiej zrozumieć ten rodzaj spotkań.
Czym są kręgi?
Kręgi są formą rozwoju osobistego, w której celem jest znalezienie perspektywy do własnych przeżyć i doświadczeń. W trakcie spotkań dzielimy się nimi w bezpiecznej, zamkniętej grupie, rozmawiamy o nich, odnosimy własne doświadczenia do doświadczeń innych osób w podobnej sytacji. Wszystko pod okiem doświadczonej osoby trzymającej krąg.
Dlaczego te spotkania nazywamy kręgami?
W trakcie spotkań… siedzimy w kręgu 🙂 Często w jego centrum znajduje się ogień – świeczka, lub ognisko, jeśli spotkanie odbywa się w plenerze.
Jak przebiegają spotkania w postaci kręgów?
Spotkania trwają zwykle 2-3 godziny. Osoba trzymająca krąg przypomina zasady, wprowadza do tematu spotkania, a następnie w wolnej strukturze odnosimy się do niego, zabierając głos, gdy zbierzemy myśli, lub mamy w sobie gotowość do podzielenia się własną historią. Spotkania zwykle otwiera i zamyka rundka, w której każdy dzieli się przemyśleniami związanymi z tematem i wnioskami wyciągniętymi z kręgu.
Czy muszę się uzewnętrzniać w trakcie kręgu?
W trakcie spotkań nie ma przymusu wypowiedzi, ani konkretnych pytań, na które każdy musi odpowiedzieć. W zależności od Twojej otwartości, możesz podzielić się swoją historią, lub korzystać z doświadczeń innych osób, jeśli w danym momencie nie masz gotowości na podzielenie się.
Czy kręgi są formą terapii grupowej?
Nie. Terapia najczęściej skupiona jest wokół leczenia konkretnych problemów psychologicznych i emocjonalnych, prowadzona jest przez wykwalifikowanego terapeutę i ma dużo bardziej ustrukturyzowaną formę, z konkretnymi aktywnościami i ćwiczeniami przybliżającymi do realizacji celu terapii. Kręgi nie mają tych cech, służą do ogólnego rozwoju w określonym obszarze, ale nie są substytutem terapii. Jeśli będziesz zastanawiał_ się nad tym, czy potrzebujesz terapii, możesz w ramach naszych spotkań skonsultować się w tym zakresie z osobą trzymającą krąg.
Jak wygląda grupa kręgu?
Grupy kręgów liczą zwykle 8-12 osób spotykających się regularnie. Spotkania, w zależności od preferencji osób uczestniczących, odbywają się w grupach mieszanych, lub podzielonych według płci.
Nasze podejście do kręgów
Zwykle spotkania w formule kręgów nie mają narzuconej struktury ani celu. Przychodzimy na nie z tym, z czym akurat się mierzymy i choć daje to dużo swobody, czasem może prowadzić do krążenia w tych samych rejonach.
Dlatego postanowiliśmy naszym kręgom nadać określony sens i cel. Proces, który będzie nas prowadził przez kolejne spotkania. W każdym kręgu będziemy eksplorować kolejne obszary potrzeb i rozmawiać o tym, jak odzwierciedlają się w naszych życiach.
Uczestnicząc w tych kręgach, czasem będziesz inspiracją dla innych, a czasem będziesz czerpać inspirację z historii, o których usłyszysz.
Po co to wszystko?
Żeby zadbać o to, żeby Twoje życie i Twoje relacje dawały Ci to, czego potrzebujesz.
Dlaczego warto dołączyć?
Jest wiele korzyści z dołączenia do kręgu. To naszym zdaniem forma rozwoju, której każda osoba powinna spróbować. Dlaczego warto?
Eksplorowanie tematu relacji międzyludzkich
Głównym celem Spotkań Wokół Potrzeb będzie eksploracja tego, jak nasze potrzeby kształtują nasze relacje i jak nasze relacje odpowiadają na nasze potrzeby. Uczestnicząc w spotkaniach, zdobędziesz znacznie szersze zrozumienie swoich potrzeb i tego, jak Twoje relacje na nie odpowiadają. Odkryjesz też, w jakich obszarach Twoje potrzeby nie są zaspokajane i znajdziesz inspirację do tego, co zrobić, żeby to zmienić.
Wzmacnianie relacji z samą/samym sobą
Na spotkania przychodzimy jako jednostki. Choć w centrum dyskusji często będą relacje, jakie tworzymy z innymi, w przestrzeni kręgów możesz skupić się przede wszystkim na to, jakie są Twoje potrzeby w tym zakresie, bez filtrów oczekiwań innych osób. Spotkanie za spotkaniem, zbudujesz silne zrozumienie i więź z samą/samym sobą.
Głębokie, rozwijające rozmowy
Formuła kręgów zachęca do rozmowy na głębokie tematy, na jakie rzadko zdobywamy się w codziennych interakcjach z innymi ludźmi. Porozmawiamy o życiu, o sensie, o wartościach, o potrzebach. Sama intelektualna wartość z angażowania się w takie rozmowy może być dla Ciebie najważniejszą korzyścią z udziału w spotkaniach. Wiele z osób chodzących na kręgi właśnie za to je docenia.
Nowe znajomości
Kręgi przyciągają specyficzny typ ludzi: osoby ciekawe świata, szukające odpowiedzi na trudne pytania, zainteresowane ludźmi i ceniące sobie jakość relacji z nimi. Dołączając do kręgów, możesz mieć pewność, że znajdziesz tam wiele osób podobnych do siebie. To szansa na zbudowanie nowych relacji i naładowanie społecznych baterii.
Wsparcie psychologa
Nasze kręgi prowadzą wykwalifikowani psychologowie. Możesz mieć pewność, że rozwijasz się w bezpiecznym środowisku, w którym otrzymasz wsparcie i wskazówki, które pozwolą Ci się uporać z nawet najtrudniejszymi wyzwaniami.
Potrzeby adresowane na spotkaniach
W trakcie spotkań będziemy eksplorować potrzeby określone w modelu NVC, które podzieliliśmy na kategorie:
Potrzeby zaangażowania
· równości, wzajemności, współpracy ·
· dzielenia pasji, poglądów i doświadczeń,
· wspólnoty, przynależności ·
· spontaniczności, przygody, zabawy ·
Potrzeby namiętności
· dotyku, wyrażania swojej seksualności,
komfortu ze swoim ciałem ·
· czułości, intymności fizycznej, bliskości ·
· różnorodności, zmiany, wolności ·
Potrzeby intymności
· zaufania, akceptacji, bezpieczeństwa emocjonalnego ·
· szczerości, wzięcia pod uwagę, szacunku ·
· dostrzeżenia, docenienia, informacji zwrotnej ·
· przyjaźni, miłości, więzi ·
Potrzeby spełnienia
· autonomii, niezależności, prywatności ·
· osiągnięć, kompetencji, sprawczości ·
· autoekspresji, samorozwoju, twórczości ·
· duchowości, harmonii, sensu ·
Autorka Spotkań Wokół Potrzeb
Iga Zielińska
Psycholożka, mediatorka, miłośniczka uważnych spotkań człowiek-człowiek. W praktyce psychologicznej korzystam z metod Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT), Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR), Treningu Uważności i Porozumienia bez Przemocy (NVC). Podczas kręgów prowadzonych we Wrocławiu przedstawię i będę dbała o obowiązujące w nim zasady, zaproponuję temat przewodni spotkania i pytania do początkowych rozważań. Swoją najważniejszą rolą będę widziała w dbaniu o równość – jest to bowiem główna jakość tego spotkania. Odpowiadam też za przygotowanie psychologów prowadzących kręgi w innych miastach.
Pozostałe informacje
Poniżej znajdziesz kilka informacji technicznych, które mogą Ci pomóc podjąć decyzję dotyczącą udziału w kręgach 🙂
Ile będzie kosztował udział w spotkaniach?
Ze względu na niewielką ilość osób uczestniczących w spotkaniach, kosztują one zwykle 200-250 złotych za spotkanie. W ramach pierwszej edycji udało nam się bardzo mocno ograniczyć ten budżet i możemy zaoferować Wam spotkania w cenie 60 zł w formule online i 90 zł w formule na żywo!
Jak często będą odbywały się spotkania?
Spotkania będą odbywały się co dwa tygodnie. To wystarczająco często, żeby rozwój w obszarze potrzeb był częścią Twojego życia, a jednocześnie na tyle rzadko, żeby nie wymagało to znacznej inwestycji czasu.
W jakich dniach będą odbywały się spotkania?
Tu dostosujemy się do Waszych potrzeb. Planujemy zarówno grupy pracujące w tygodniu w godzinach popołudniowych, jak i grupy weekendowe.
Czy mogę zrezygnować w dowolnym momencie?
Grupa kręgów zawiązywana jest zwykle na dłuższy czas. To też część procesu, w którym w tym samym gronie omawiamy kolejne tematy. Jednak w życiu dzieją się różne rzeczy: przeprowadzka, zmiana priorytetów finansowych, albo nawet realizacja celu, dla którego dołączył_ś do kręgu. Dlatego umożliwiamy rezygnację z uczestnictwa pomiędzy obszarami tematycznymi kręgów, a więc co 4 spotkania, a w przypadku szczególnych okoliczności rozpatrzymy również rezygnację w trakcie omawiania obszaru tematycznego – nie będziemy nikogo trzymać na siłę :))
Jeśli masz dodatkowe pytania związane z udziałem w kręgach, napisz do nas na adres kontakt@pairbuilding.pl
Zapisz się!
Na bieżąco tworzymy nowe grupy. Daj nam znać o swoich preferencjach i oczekiwaniach, a my damy Ci znać, jak tylko uformuje się grupa dla Ciebie!